Co víme o ztracené arše úmluvy?
Ztracená archa úmluvy je jednou ze záhad spojených s biblí. Byla zhotovena během pobytu Izraele na poušti. Spolu se svatostánkem ji zhotovil Besaleel. V arše bylo kromě jiných svatých předmětů uloženo Desatero. Archa úmluvy byla nejsvětějším předmětem v starověkém Izraeli a směli se jí dotýkat a přenášet ji pouze lévijští kněží.
Novodobá replika archy
Na letošním svátku stánků byla v Jeruzalémě vystavena replika archy úmluvy. Aby byla co nejvěrnější originálu, pracovalo na ní sedmnáct dobrovolníků z několika zemí celkem tři a půl roku. Je vyrobena z ryzího zlata a tří tun egyptského akáciového dřeva. I když je v bibli podrobný popis výroby archy, mnoho zásadních informací potřebných k její stavbě chybí. „Byl to skutečně hluboký proces objevování a tajemství,“ okomentoval to „Jake“, hlavní architekt projektu, který si přeje zůstat v anonymitě. Každý krok prý vyvolával nové otázky o tom, jak byl tak složitý objekt zkonstruován bez moderních nástrojů. Protože Egypťané neznali mechanické spojovací prvky, nemá například replika archy žádné šrouby ani hřebíky.
Při slavnostním odhalení archy 20. října 2024 se mluvilo také o tom, že „archa úmluvy byla zbraň, která se brala do války“. Několik účastníků uvedlo, že je příznačné, že replika archy byla postavena a přivezena do Jeruzaléma uprostřed současné izraelské války proti Hamásu. Architekt Jake dokonce doufá, že bude archa ve válce skutečně použita „jako zbraň kráčející před armádou“. Jak uvedl: „Archa představuje skutečnost, že smlouva je stále platná. Nikdy nebyla zrušena… Boží závazek vůči jeho lidu je stejně silný jako před 3500 lety, kdy byla archa postavena.“
Pobyt archy v Šílu a její ztráta
Uvedené ambice autorů repliky archy načrtávají zajímavé paralely s biblí. Archa nejen pomáhala Izraeli v boji vítězit, ale byla i několikrát ztracena při porážce Izraele. Poprvé se to stalo v bitvě proti Pelištejcům…
Vždyť jděte k mému místu, které bylo v Šílu, kde jsem poprvé nechal přebývat své jméno, a podívejte se, co jsem s ním udělal za zlo svého lidu Izraele!
Jeremjáš 7,12
Po dobytí zaslíbené země byla archa úmluvy uložena v Mojžíšově svatostánku v Šílu. Dr. Scott Stripling, který v Šílu provádí vykopávky, se domnívá, že byl stánek postupem času změněn v trvalejší stavbu s pevnými stěnami, protože setrvával na jednom místě. Zdá se, že to místo Striplingův tým objevil: protože má východozápadní orientaci a rozměry svatostánku podle bible. Kromě toho odpad z obětí – kosti z košer zvířat a střepy z obětních nádob. Byla rovněž nalezena dvě keramická granátová jablka – taková velekněz nosil na lemu pláště.
Podle Striplinga bylo Šílo zhruba roku 1075 př. n. l. zničeno. Bible vypráví, že Izraelci použili archu v boji proti Pelištejcům, ti však vzali archu do zajetí. Podle bible to Bůh dopustil kvůli svatokrádežím kněží, kteří sloužili v svatostánku. Jelikož však archu úmluvy provázela morová rána, která zasahovala města, kam byla přenesena, rozhodli se Pelištejci archu vrátit.
Návrat archy do Izraele
Naložili archu spolu s obětním zlatem na povoz tažený dvěma kravami a nechali je volně jít.
Krávy šly přímo cestou na Bét-šemeš, šly po stejné silnici a stále bučely, neodbočily napravo ani nalevo. Pelištejská knížata šla za nimi až k území Bét-šemeše. Bét-šemešané sklízeli v údolí pšenici. Když pozvedli oči, uviděli truhlu a zaradovali se, že ji vidí. Vůz vjel na pole Jóšuy Bét-šemešského a zastavil se tam. Byl tam velký kámen. Rozštípali dříví z vozu a přinesli krávy jako zápalnou oběť Hospodinu.
1. Samuelova 6,12–14
Archeologové se domnívají, že nalezli zmíněný kámen při vykopávkách v Bét-šemeši v roce 2021. Tento zvláštní kámen, podepřený kamennými „nohami“, byl objeven uvnitř svatyně z doby kolem roku 1100 př. n. l. Spoluvedoucí vykopávek dr. Zvi Lederman v tom vidí příklad, kdy „můžeme spojit biblické vyprávění s archeologickým nálezem“. Paralely jsou zřejmé: jak vyprávění, tak nález se točí okolo Bét-šemeše, vztahují se k stejnému časovému období a v obou figuruje „velký kámen“. Budova, v níž byl kámen objeven, byla zjevně rituální stavbou: byl nalezen odpad z obětí včetně zvířecích kostí, stěny čtvercové stavby jsou rovnoběžné se světovými stranami a vstup směřuje k východu.
Zazněly ovšem námitky, že podle biblické pasáže by onen kámen měl být na poli. Na druhé straně však nezní příliš logicky, aby archa a zlaté předměty zůstaly na poli.
Přenesení archy do Jeruzaléma
Bible dále uvádí, že král David archu úmluvy přenesl do Jeruzaléma a postavil pro ni stan. Později ji dal přenést na humno Aravny Jebúsejského, které odkoupil. Podle prof. Benjamina Mazara Aravna není vlastní jméno, nýbrž chúrijský titul králů v Jeruzalémě. Nicméně na Aravnově humně byl později založen Šalomounův chrám.
Izraelský archeolog prof. Gabriel Barkay je uznávanou autoritou v biblické archeologii. Připouští, že o existenci Šalomounova chrámu nemáme žádné přímé důkazy. Není divu, vždyť archeologické vykopávky nepřicházejí v úvahu: kamenná terasa, na níž stál chrám je posvátným okrskem jak pro židy tak i pro muslimy. Stojí na ní hned dvě významné mešity. Zato však důkazů nepřímých máme podle Barkaye dostatek: lokalitu Chrámové hory, detailní biblický popis stavby chrámu včetně data založení roku 967 př. n. l. Dále je nesčetněkrát zmíněn ve spisech proroků, kteří hořekují nad povrchností a úpadkem bohoslužby a předpovídají jeho zkázu. Podle Barkaye je nemyslitelné, aby tolik pramenů odkazovalo na pomyslnou budovu. I zničení chrámu je přesně datováno a zmíněno v několika biblických knihách. Profesor Barkay předsedá projektu prosévání zeminy z Chrámové hory, které přineslo řadu důležitých nálezů včetně pečeti jistého syna Imerova, jehož předek Imer je v bibli uveden v souvislosti s kněžskou službou v Prvním chrámu.
Zmizení archy z dějin
V chrámu byla archa úmluvy uložena až do jeho zničení Babyloňany v roce 586 př. n. l. Podle rabínské tradice byla před dobytím Jeruzaléma tajně odnesena a ukryta na neznámém místě. Po návratu Židů z exilu byl chrám sice obnoven Zerubábelem, ale archa v něm už nebyla. Hledání ztracené archy je oblíbeným předmětem mnoha dohadů, teorií a konspirací. Nejznámější je etiopská legende, že se archa dostala do Etiopie do rukou krále Menelika I., syna Šalomouna a královny ze Sáby. Nicméně prorok Jeremjáš působící právě v době pádu Jeruzaléma předpověděl, že existence archy v budoucnosti ztratí opodstatnění:
Navraťte se, odvrácení synové, je Hospodinův výrok, protože já jsem vaším Pánem; vezmu vás po jednom z města, po dvou z čeledi a přivedu vás na Sijón. Dám vám pastýře podle svého srdce a budou vás pást s poznáním a s porozuměním. I stane se, až se v oněch dnech rozmnožíte a rozplodíte v této zemi, je Hospodinův výrok, nebudou už říkat: Truhla Hospodinovy smlouvy; nepřijde jim na mysl, nebudou si ji připomínat, nebude jim chybět a nebude už zhotovena. V onen čas nazvou Jeruzalém Hospodinovým trůnem a shromáždí se k němu všechny národy kvůli Hospodinovu jménu v Jeruzalémě a nebudou už žít podle svého umíněného a zlého srdce.
Jeremjáš 3,14–17
Zdroje
- redakce: Po více než 2000 letech vznikla replika Archy úmluvy, Život víry 27.11.2024
- Christopher Eames: Was This Where the Ark of the Covenant Sat?, Armstrong Institute of Biblical Archaeology 23.1.2022
- Christopher Eames: Evidence for the Jebusite Araunah (Or at Least, the Incredibly Strange Use of His Name), Armstrong Institute of Biblical Archaeology 20.8.2022
- Evidence of the Bible. Discovery at Shiloh!, rozhovor Timothy Mahoneyho a Scotta Striplinga 7.7.2022 na YouTube (https://youtu.be/CnGdI256M4o)
Přečteno 2-krát